preloader
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Właściwości lecznicze borowiny

O korzystnym wpływie borowiny na zdrowie wiemy już od dawna. Stosowana jest pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Bardzo często jest wykorzystywana do łagodzenia objawów chorób tzw. kobiecych. Oprócz tego świetnie wpływa na skórę, która staje się gładka i elastyczna. Coraz bardziej popularne stają się więc kąpiele i okłady borowinowe.

Co to jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu przetworzonym przez bakterie. Najwięcej zdrowotnego torfu znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie po raz pierwszy wykonano borowinową kąpiel leczniczą w 1858 roku.

Borowina zawiera takie substancje organiczne jak: kwasy fulwinowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Jest wykorzystywana do leczenia chorób kobiecych, ponieważ działa estrogennie, stymulując czynności jajników. Dodatkowo zawiera w sobie sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkowe. Działają one przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, wykazując korzystne działanie na naskórek oraz ukrwienie skóry.

Kiedy pomaga borowina?

Borowina pomaga m.in. w:

  • schorzeniach reumatycznych
  • ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu (kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa)
  • chorobach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń
  • chorobach układu nerwowego (np. rwa kulszowa, niedowłady, porażenia)
  • chorobach układu pokarmowego (m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego)
  • chorobach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
  • menopauzie (nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy)
  • kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę

Przeciwwskazania do stosowania borowiny

Borowina ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak są przypadki, kiedy należy zrezygnować z jej stosowania. Przeciwwskazaniami do stosowania borowiny są: nowotwory, ciąża, krwawienie z dróg rodnych, niestabilne ciśnienie, żylaki, ostre stany zapalne, choroba wieńcowa, urazy kości i stawów w początkowym okresie, niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, nadczynność tarczycy, osłabienie, zbyt młody wiek.