preloader
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Sauna fińska — jak wpływa na zdrowie?

Sauna fińska, czyli tzw. sucha sauna, to idealna metoda na detoksykację organizmu, a także sposób na odpoczynek fizyczny i psychiczny. Najczęściej występuje w postaci niewielkie pokoju ogrzewanego do wysokich temperatur (ok. 80-100 stopni Celsjusza), w którym znajdują się schodkowo ułożone drewniane ławy do spoczynku.

Sauna fińska — co to właściwie jest?

Sauny znane były już w starożytności. Sauna sucha, wywodząca się z Finlandii, stała się bardzo popularna na całym świecie. Z dobroczynnego wpływu ciepłego powietrza korzystają ludzie w różnym wieku.

Seanse w saunie fińskiej trwają ok. 30 minut. Przed wejściem do mocno rozgrzanego pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Następnie można wejść do sauny. Po upływie kilku minut, gdy rozgrzane powietrze staje się uporczywe dla organizmu, można opuścić pomieszczenie i wziąć orzeźwiający prysznic. Po tym czasie można ponownie wejść do sauny.

Sauna fińska — wpływ na zdrowie

Sauna fińska wykazuje wszechstronny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Działanie wysokiej temperatury na organizm wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie czynności serca, pozbycie się toksyn z ciała. Dodatkowo sauna relaksuje mięśnie i działa odstresowująco.

Warto jednak pamiętać o tym, że sauna fińska — jak już zostało wspomniane — obniża ciśnienie krwi, zatem tego rodzaju seanse nie są wskazane w przypadku osób, które na co dzień mają problemy ze zbyt niskim ciśnieniem. Nie powinny z niej korzystać również kobiety w trakcie ciąży. Wysoka temperatura może niekorzystnie wpływać na płód, mogłaby nawet spowodować poronienie.

Sauna fińska jest jednak idealnym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn, co bezpośrednio wpływa nie tylko na zdrowie, ale również urodę. Dodatkowo wpływa na poprawę ogólnej wydolności organizmu. Przez wiele osób wykorzystywana jest jako forma hartowania ciała w okresach obniżonej odporności.

Jeśli zamierzasz skorzystać z sauny fińskiej, powinieneś zastosować się do zaleceń i ogólnych zasad dotyczących przebywania w gorących pomieszczeniach tego rodzaju. W przypadku poważnych schorzeń zdrowotnych przed wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z sauny, warto to zrobić, ponieważ przynosi ona wiele korzyści dla organizmu.


Klauzula informacyjna - cel: zapisanie się do newslettera
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, iż:
1) podanie danych osobowych jest dobrowolne
2) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU z siedzibą w Jeleniej Górze, ul. P. Ściegiennego 9B
3) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@uzdrowisko-cieplice.pl nr tel. 75 75 510 05 w. 356
4) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane do momentu żądania usunięcia z subskrypcji
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych