preloader
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Właściwości lecznicze borowiny

O korzystnym wpływie borowiny na zdrowie wiemy już od dawna. Stosowana jest pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Bardzo często jest wykorzystywana do łagodzenia objawów chorób tzw. kobiecych. Oprócz tego świetnie wpływa na skórę, która staje się gładka i elastyczna. Coraz bardziej popularne stają się więc kąpiele i okłady borowinowe.

Co to jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu przetworzonym przez bakterie. Najwięcej zdrowotnego torfu znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie po raz pierwszy wykonano borowinową kąpiel leczniczą w 1858 roku.

Borowina zawiera takie substancje organiczne jak: kwasy fulwinowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Jest wykorzystywana do leczenia chorób kobiecych, ponieważ działa estrogennie, stymulując czynności jajników. Dodatkowo zawiera w sobie sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkowe. Działają one przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, wykazując korzystne działanie na naskórek oraz ukrwienie skóry.

Kiedy pomaga borowina?

Borowina pomaga m.in. w:

  • schorzeniach reumatycznych
  • ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu (kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa)
  • chorobach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń
  • chorobach układu nerwowego (np. rwa kulszowa, niedowłady, porażenia)
  • chorobach układu pokarmowego (m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego)
  • chorobach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
  • menopauzie (nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy)
  • kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę

Przeciwwskazania do stosowania borowiny

Borowina ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak są przypadki, kiedy należy zrezygnować z jej stosowania. Przeciwwskazaniami do stosowania borowiny są: nowotwory, ciąża, krwawienie z dróg rodnych, niestabilne ciśnienie, żylaki, ostre stany zapalne, choroba wieńcowa, urazy kości i stawów w początkowym okresie, niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, nadczynność tarczycy, osłabienie, zbyt młody wiek.

 

PFR

Klauzula informacyjna - cel: zapisanie się do newslettera
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, iż:
1) podanie danych osobowych jest dobrowolne
2) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU z siedzibą w Jeleniej Górze, ul. P. Ściegiennego 9B
3) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@uzdrowisko-cieplice.pl nr tel. 75 75 510 05 w. 356
4) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu subskrypcji do newslettera na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane do momentu żądania usunięcia z subskrypcji
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych
Cieplice
Recepcja
Cieplice
Rezerwuj
Cieplice
Dojazd