STOCZNIOWIEC

Stoczniowiec

Położenie Obiektu:
Jagiellońska 2
Tel: +48 75 642 65 60
GPS N 50 52.014 E 15 40.756 (dojazd od ulicy Jagiellońskiej).
Parkingi (płatne):
PARKING bezpośrednio przy obiekcie Stoczniowiec: parking

Regulamin obiektu: kliknij aby zobaczyć.

Opis

Budynek trzypiętrowy położony w centrum uzdrowiska. Pokoje 1-, 2 i 3-osobowe posiadają: łazienkę TV-SAT.
Część pokoi nie posiada łazienek. W obiekcie są 42 miejsca. Obiekt jest przystosowany dla potrzeb pacjentów poruszających się na wózkach. W obiekcie znajduje się baza zabiegowa a także jadalnia. W budynku dostępna jest winda.

Opis

Historia

Murowany, tynkowany, dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym, ceramicznym; bryła trójskrzydłowa. Zbudowany (wg H. Dziurli z wykorzystaniem murów wcześniejszej budowli) w 1730 r. Prawdopodobnie inicjatorem budowy była działająca na terenie Cieplic i Malinnika kupiecka rodzina J. Römischa (inicjały fundatora wkomponowane w kratę nadświetla portalu i na sklepieniu na parterze). Budowla reprezentuje dojrzałą fazę baroku z elementami rokoka; wykonanie projektu przypisywane architektowi K. Jentschowi. Z czasów budowy zachował się wystrój elewacji, sklepienia i stropy wnętrz.

Historia

Na początku XIX w. pałac sprzedany został rodzinie Schaffgotschów. W pierwszej połowie XIX wieku mieszkał w nim bohater wojen napoleońskich hrabia Hans Ernst Karl von Zieten, ojciec Józefiny - żony hrabiego Leopolda Christiana Schaffgotscha. Pałac, odwiedzany był wielokrotnie przez ważne osobistości Królestwa Prus, w tym przez samego króla Fryderyka Wilhelma IV. Po II w.ś. pałac uległ stopniowej dewastacji. W połowie lat 60. XX wieku, Stocznia Gdańska wyremontowała go by wysyłać do Cieplic swych pracowników. Do dziś obiekt nosi nazwę Stoczniowiec, a na frontonie znajduje się logo Stoczni Gdańskiej.