Badanie USG
Wykorzystanie obrazowania USG w Uzdrowisku Cieplice.
W obecnej sytuacji rynku usług zdrowotnych w tym osób korzystających z leczenia uzdrowiskowego często występują problemy natury diagnostycznej. Osoby korzystające z naszych usług w ramach skierowań z NFZ, ZUS i pobytów komercyjnych w formie stacjonarnej oraz ambulatoryjnej mimo posiadanego rozpoznania z katalogu ICD-10 często wymagają uzupełnienia diagnozy. Ma to miejsce w sytuacjach zaostrzeń objawów zmiany symptomów chorobowych. W stanach pourazowych może zachodzić ryzyko przeoczenia uszkodzeń tkanek, które mogą być niewidoczne w obrazowaniu np. RTG a stanowiących przeciwwskazanie, lub ograniczenie do stosowania niektórych procedur z zakresu balneoterapii, medycyny fizykalnej, kinezyterapii lub masażu leczniczego. Uzupełnienie diagnozy w badanie ultrasonograficzne dzięki wyposażeniu nas w nowoczesny aparat CONSONA N8 firmy Mindray, pozwala nam na jej doprecyzowanie i ukierunkowanie terapii na konkretnie uszkodzone struktury dzięki temu jesteśmy w stanie skrócić czas leczenia oraz uzyskać lepszą efektywność w trudniejszych sytuacjach klinicznych.
Zalety badania USG
Ultrasonografia pozwala na ocenę wielu tkanek organizmu człowieka ( narządów miąższowych, naczyń krwionośnych, ścięgien, mięśni, elementów stawowych. Szczególną wartość ma w ocenie narządu ruchu kiedy badanie można wykonać zarówno w spoczynku oraz w ruchu. W warunkach leczenia uzdrowiskowego badanie to jest szczególnie wartościowe, gdyż może być wykorzystywane tak często, jak jest to konieczne (nieinwazyjność, brak szkodliwego promieniowania ).
Możliwości diagnostyczne
Tkanka mięśniowa w USG może być oceniona dla analizy jej aktywności skurczowej oraz oceny jej struktury, pozwala na precyzyjną lokalizację miejsca uszkodzenia i jej rozległości umożliwiając monitorowanie procesu zdrowienia.
Ścięgna, podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na oszacowanie ich struktury pod kątem ich ewentualnych uszkodzeń, zbliznowaceń, niestabilności oraz patologicznych zmian.
W obrazowaniu stawów wykorzystanie USG jest doskonałym narzędziem do wykrywania wysięku w stawie, pozwala ocenić chrząstkę stawową, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Dobrze widoczne są również stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadeł w połączeni z testami funkcjonalnymi pozwala nam ocenić stabilność stawu.
Tkanka nerwowa podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw, zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z uszkodzeniem struktury nerwu oraz tkanek otaczających ten nerw.
Sonofeedback
Kolejnym ważnym zastosowaniem ultrasonografu w rehabilitacji jest tzw., sonofeedback. W skrócie jest to wykorzystanie rzeczywistego obrazu pracujących struktur narządu ruchu zwizualizowanych na ekranie monitora dla zapewnienia korekty i kontroli i pracujących mięśni.
Badanie jest bezpłatne i wykonywane na podstawie wskazań u pacjentów leczących się w naszej placówce.