TEATR ZDROJOWY

Teatr Zdrojowy

Jak wiele słynnych uzdrowisk na świecie również Cieplice posiadają własny teatr. W cieplickim Teatrze Zdrojowym przez cały rok odbywają się spektakle teatralne, koncerty i kabarety. W miesiącach letnich miejscem częstych koncertów jest zabytkowa muszla koncertowa usytuowana w Parku Zdrojowym.
Neoklasyczny obiekt zachwyca zarówno bryłą jak i wystrojem wnętrz. Budynek ufundowany przez Schaffgotschów zaprojektował Albert Tollberg.
Więcej o teatrze oraz aktualny program: www.teatr.jgora.pl

Teatr Zdrojowy

Historia

Teatr Zdrojowy został zbudowany w latach 1835-1836 z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha. Reprezentuje romantyczną odmianę klasycyzmu inspirowanego dziełami Schinkla, autorem projektu był architekt z Legnicy Albert Tollberg. Początkowo funkcjonował jako teatr dworski, od 1840 roku przeznaczony był dla szerszego kręgu elitarnej publiczności. Z inicjatywy Fryderyka Schaffgotscha w latach 1890-1918 przeprowadzono remont
i konserwację teatru. Posiada on w pełni zachowany historyczny wystrój ciesielski widowni w postaci balkonów, lóż, kolumn, pilastrów, balustrad oraz drewnianego sufitu na którym znajdują się zabytkowe malowidła. Pierwotny wystrój wnętrza stanowił w momencie swojej świetności przykład  wytwornej koncepcji małej, ale dopracowanej sali teatralnej, będącej przykładem dobrego smaku projektanta komponującego elementy wyposażenia renomowanego uzdrowiska.

Historia

W latach sześćdziesiątych XX wieku wykonano ostatnie prace remontowo-modernizacyjne, bardzo poważnie ingerując w wystrój wnętrza teatru. Artysta plastyk Stanisław Brodziak wykonał wszystkie dekoracje malarskie – ścienne. Przeprowadził konserwację malowidła na plafonie oraz wykonał współczesne malowidła na płycinach balustrad i ścianach foyer teatru, ukrywając pod nimi oryginalne gryfy malowane na papierze. Przez  czterdzieści lat w Teatrze Zdrojowym nie przeprowadzano żadnych prac remontowych, obiekt ulegał degradacji i zniszczeniu. W latach 2006 - 2011 Zdrojowy Teatr Animacji uzyskał środki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z miasta Jeleniej Góry na rozbudowę, remont i modernizację  Teatru Zdrojowego wraz z otoczeniem w ramach programu „Ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego…”.

Teatrowi przywrócono dawną świetność, równocześnie, przy użyciu dostępnych technologii stał się on jedną z najnowocześniejszych scen na Dolnym Śląsku. Powrócono również do pierwotnej koncepcji kolorystycznej wnętrza  utrzymanej w tonacji ciemnobłękitnej podkreślającej jego kameralność . Pod malowidłami na płycinach balustrad z lat sześćdziesiątych odkryto dekoracyjne elementy malarskie z motywem dwóch zwróconych ku sobie gryfów, należących do ornamentyki stylu pompejańskiego, szczególnie popularnego w pruskiej architekturze na początku XIX wieku. Podczas prac renowacyjnych zastosowano ideę iluzjonistycznego malarstwa, silnie cieniowanego, naśladującego bogate płaskorzeźby lub elementy sztukatorskie, nawiązujące do szwedzkiego teatru w Dronttingholm, starszego o sto lat od Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Podczas rekonstrukcji plafonu podjęto decyzję odtworzenia pierwotnego wystroju teatralnego plafonu w postaci velarium – śladowo zachowanego w wykonywanych w ramach konserwacji odkrywkach.

Teatr Zdrojowy stanowiący o dziedzictwie kulturowym Dolnego Śląska, został w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej wpisany do wspólnego dziedzictwa europejskiego a wykonane prace konserwatorskie przywróciły dawną świetność i spójność teatralnego wnętrza. Odrestaurowany teatr stał się wizytówką Parku Zdrojowego w Cieplicach, co ma niewątpliwy wpływ na wizerunek i atrakcyjność Uzdrowiska Cieplice pod względem turystycznym.  Zdrojowy Teatr Animacji poszerzył ofertę kulturalną teatru kierując ją nie tylko do młodszej publiczności ale też widzów dorosłych -  jeleniogórzan oraz dla kuracjuszy i turystów przyjeżdżających do Cieplic.